Dziady na Bujwida – kolejne nocne zwiedzanie cmentarza św. Wawrzyńca

Kolejna odsłona nocnego zwiedzania cmentarza św. Wawrzyńca przy ulicy Odona Bujwida odbędzie się w piątek 24 listopada 2023 roku. Spacer po nekropolii uchodzącej za panteon wielkich wrocławian poprowadzą popularyzatorzy historii Wrocławia: Kamilla Jasińska i Maciej Wlazło. Wstęp wolny! Zapraszamy!

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”. To będzie #TANATOWALKING, czyli nietypowe poznawanie historii Wrocławia przez pryzmat wielu mikrohistorii zaklętych w cmentarnych murach i nagrobkach. Z pochodniami i zniczami (oraz latarkami), które ze sobą przyniesiecie, przespacerujemy się alejkami tej ponad stuletniej niewielkiej nekropolii. Odnajdziemy nie tylko powojenne groby znanych postaci, ale też groby tych, którzy spoczęli tu jeszcze przed 1945 rokiem. W intencji ich wszystkich wspólnie się pomodlimy. Dzieje tego cmentarza zaczynają się w innym miejscu i znacznie wcześniej niż się może wydawać, dlatego w trakcie spaceru opowiemy krótko o innych, przeważnie już nieistniejących, wrocławskich nekropoliach.

Po raz pierwszy takie nocne zwiedzanie odbyło się w listopadzie 2018 roku i wówczas frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów – na spacer przyszło ponad 200 osób. Czy i tym razem będzie podobnie? Zobaczymy!

Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania historii tego cmentarza, który przez wzgląd na osoby na nim spoczywające uchodzi za panteon wielkich wrocławian.

Prosimy o zabranie latarek (np. czołówek).

W porozumieniu z parafią katedralną pw. św. Jana Chrzciciela, która zarządza cmentarzem św. Wawrzyńca przy ulicy Odona Bujwida, spacer organizują: Centrum Historii Zajezdnia (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”), Stowarzyszenie Przyjaciół DA „Wawrzyny” oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia, partner: Wowk Digital.

#tanatoturystyka #tanatowalking #DziadyNaBujwida
#PanteonWielkichWrocławian #CmentarzŚwiętegoWawrzyńca
#WrocławskieCmentarzePamięćMiasta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *