Kompleks cmentarzy na Grabiszynie przedmiotem szkolenia przewodników turystycznych

Z okazji obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w sobotę 24 lutego 2024 roku w Centrum Historii Zajezdnia spotkało się blisko 70 licencjonowanych przewodników z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Tematem wiodącym szkoleniowej części spotkania było poznanie kompleksu cmentarzy na Grabiszynie. Uczestnicy najpierw mieli okazję wysłuchać dwóch prelekcji, a potem udali się w teren.

Organizatorem tegorocznego spotkania licencjonowanych przewodników turystycznych był Klub Przewodników i Pilotów „Rzepiór” funkcjonujący w ramach Towarzystwa Miłośników Wrocławia, a w zjeździe uczetniczyli przewodnicy m.in. z Głogowa, Zgorzelca, Wałbrzycha, Świdnicy, Legnicy, Bolesławca, Kłodzka, Nysy, Paczkowa, Opola, Brzegu i Wrocławia. Tego typu spotkania organizowane są od 20 lat, a podczas każdego z nich zaproszeni goście mają możliwość poznania najatrakcyjniejszych pod względem turystyczno-historycznym obiektów Wrocławia. Tematem wiodącym tegorocznego spotkania było Centrum Historii Zajezdnia prowadzone przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz kompleks cmentarzy na Grabiszynie.



W części szkoleniowej o historii cmentarza komunalnego na Grabiszynie i jego powstających kolejno trzech częściach opowiedziała Halina Okólska. Skomplikowaną i nieznaną powszechnie historię powstania polskiego cmentarza wojennego we Wrocławiu przybliżyła przewodnikom Kamilla Jasińska. W drugiej części spotkania uczestnicy udali się na teren dawnego cmentarza Grabiszyńskiego nr III, gdzie najpierw odwiedzili polski cmentarz wojenny zwany oficjalnie Cmentarzem Żołnierzy Polskich, a następnie udali się na Cmentarz Żołnierzy Włoskich oraz pod pomnik Wspólnej Pamięci. Trwającą kilka godzin wycieczkę poprowadziła Kamilla Jasińska. Spacer stał się okazją nie tylko do opowiedzenia historii nekropolii i przybliżenia sylwetek niektórych osób (lub grup osób) tam spoczywających, ale także do zapalenia zniczy. Trzeba bowiem pamiętać, że tanatoturystyka, określana również mianem tanatowalkingu, to nie tylko spacer i pozwanie historii nekropolii i osób na nich pochowanych, ale przede wszystkim wizyta na cmentarzu, który jest szczególnym miejscem pamięci.



Spotkanie, którego wiodącym tematem była historia jednego z wrocławskich kompleksów cmentarnych, przypadło do gustu przewodnikom, dlatego już wkrótce odbędą się kolejne spotkania i kolejne tanatoturystyczne spacery po innych wrocławskich nekropoliach i miejscach pamięci.


tekst: Kamilla Jasińska
zdjęcia: Centrum Historii Zajezdnia, Iwona Stec, Zbigniew Magdziarz, Kamilla Jasińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *