WROCŁAWSKIE CMENTARZE – PAMIĘĆ MIASTA
to portal informacyjny poświęcony wrocławskim nekropoliom oraz tanatoturystyce.
Ma charakter popularnonaukowy i edukacyjny.
Zgodnie z ideą, jaka przyświeca jej twórcom, docelowo ma stanowić
kompendium wiedzy o wrocławskich cmentarzach.
Do jego współtworzenia zapraszamy wszystkich tych, którym bliska jest ta tematyka.
Koncepcja niniejszego portalu powstała w 2019 roku w kręgu Towarzystwa Miłośników Wrocławia
(autorzy: Kamilla Jasińska – koncepcja, opracowanie, wybrane teksty; Sławomir Bienias – IT).
Od sierpnia 2023 roku portal prowadzi
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia)
we współpracy z Towarzystwem Miłośników Wrocławia oraz Śląskim Towarzystwem Genealogicznym.
Koncepcja portalu: Kamilla Jasińska
Oprogramowanie portalu: Sławomir Bienias
Koncepcja i projekt bazy danych do wyszukiwarki grobów wrocławian: Kamilla Jasińska
Oprogramowanie bazy danych: Karol Jasiński DevIT
Oprogramowanie wyszukiwarki: Paulina Kołodziejczyk (www.1if.pl)
Teksty autorskie na stronę: Marek Burak, Kamilla Jasińska, Halina Okólska oraz autorzy tekstów publikowanych w roczniku „Kalendarz Wrocławski” nr 46 i 47 (Marcin Bradke, Jakub Wanot, Krzysztof Szwagrzyk)
Opracowanie redakcyjne, korekta: Kamilla Jasińska, Jakub Wanot
Teksty do bazy danych: Karolina Ciszewicz, Joanna Hytrek-Hryciuk, Kamilla Jasińska, Jadwiga Kaleta, Michał Karczmarek, Zbigniew Magdziarz, Damian Mrozek, Maria Odrowąż, Ryszard Pawlikowski, Maria Rągowska-Banasiak, Weronika Różańska, Ewa Skrzywanek, Jakub Wanot
Tłumaczenie tekstów z języka polskiego na język angielski: Fabryka Tłumaczeń s.c. Urszula Kaczyńska-Wejgert, Robert Wejgert (fabrykatlumaczen.pl)
Zespół projektowy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”: Sławomir Bienias, Kamilla Jasińska, Marek Kosendiak, Michał Kurach, Gabriela Międlar, Dariusz Misiejuk, Aleksandra Skórska, Michał Surowiec, Jakub Wanot
Niniejsza strona internetowa oraz wyszukiwarka powstały w ramach projektu „Wrocław i Falstad nie zapomną! Polskie i norweskie spojrzenie na totalitaryzmy. Działania edukacyjne, badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i popularyzatorskie o różnych doświadczeniach Wrocławia i Falstad totalitaryzmu hitlerowskiego i stalinowskiego w okresie II wojny światowej”, korzystającego z dofinansowania o wartości 1 549 303,02 zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”. Celem projektu jest realizacja kompleksowego programu popularyzującego przy użyciu tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi polskiego i norweskiego doświadczenia hitlerowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu we Wrocławiu i w Falstad.