Najstarszy zachowany plan cmentarza gminnego w Żernikach (Gemeindefriedhof in Neukirch) pochodzi z 1930, jednak nieznana jest dokładna data założenia nekropolii. Cmentarz został przeznaczony do likwidacji w 1963 roku.
LOKALIZACJA
Nekropolia położona po zachodniej stronie Stettiner Strasse (ulica Szczecińska), na północ od linii kolejowej Wrocław-Głogów.
HISTORIA NEKROPOLII
Termin otwarcia cmentarza pozostaje nieznany. Możliwe jednak, że nastąpiło to na początku XX wieku, na co może wskazywać analiza stanu wypełnienia pochówkami, jaką umożliwia zachowany plan nekropolii z 1930 roku. Około 1930 roku cmentarz gminny w Żernikach zajmował teren w kształcie trapezu. Biegnąca ze wschodu na zachód aleja główna dzieliła obszar nekropolii na dwie części o podobnej powierzchni. Aleja prowadziła od poprzedzonego podjazdem wejścia przy Stettiner Strasse (ulica Szczecińska). W centrum pola cmentarnego, w miejscu skrzyżowania alei z bocznymi ścieżkami, zaplanowano kwadratowy placyk, pośrodku którego prawdopodobnie stał krzyż.
Pole pierwsze i pole drugie, stanowiące część południową cmentarza, miały kształt prostokąta. W partii południowej i zachodniej tej części nekropolii znajdowały się kubaturowe grobowce rodzinne. Na północny jej fragment składały się dwie kwatery, które przybrały kształt rombu. Na terenie nekropolii, zajmującej powierzchnię około 0,50 hektara, zastosowano rzędowy układ grobów. Około 1930 roku uzupełniono zieleń wysoką, obsadzając drzewami krzyżujące się w centrum założenia ścieżki. W partii środkowej i w części zachodniej cmentarza zaplanowano nasadzenia żywopłotów. Na terenie nekropolii nie było kaplicy ani domu przedpogrzebowego. Cmentarz został przeznaczony do likwidacji w 1963 roku.
Tekst: dr Marek Burak
Opracowanie: Kamilla Jasińska