Cmentarz na Hubach / Cmentarz św. Jerzego

Cmentarz na Hubach (Hubener Friedhof), znany też jako Cmentarz św. Jerzego (Georgener Friedhof), założono po 1860 roku. Nekropolia ta, zniszczona w czasie działań wojennych w 1945 roku, została przeznaczona do likwidacji w 1961 roku.

LOKALIZACJA

Nekropolia zlokalizowana była przy Georgenstrasse (ulica św. Jerzego). Od wschodu graniczyła z Gallestrasse (ulica Wapienna). Od południa cmentarz był ograniczony przebiegiem Steinstrasse (ulica Kamienna).

HISTORIA NEKROPOLII

Cmentarz o powierzchni około 30 arów, założony po 1860 roku (nie jest jeszcze wykazany na planie Wrocławia z 1861 roku) należał do dawnego podwrocławskiego osiedla Huby, które zostało włączone do Wrocławia w 1868 roku. Po tej dacie cmentarz był administrowany przez ewangelicką parafię Zbawiciela.

Ostatni pogrzeb na terenie nekropolii odbył się w 1927 roku. Fakt ten był z pewnością związany z rozwojem zabudowy mieszkalnej w najbliższej okolicy cmentarza. Po zamknięciu pola grzebalnego ewangeliccy mieszkańcy dzielnicy byli chowani na → starym oraz  nowym cmentarzu Zbawiciela i św. Jana, katolicy – na funkcjonującym od 1918 roku → cmentarzu św. Henryka. Cmentarz św. Jerzego, zniszczony w czasie działań wojennych w 1945 roku, został przeznaczony do likwidacji w 1961 roku.


Tekst: dr Marek Burak
Opracowanie: Kamilla Jasińska