Cmentarz szpitala Wszystkich Świętych

Cmentarz szpitala Wszystkich Świętych, a więc Allerheiligenfriedhof, określany był także mianem Cholerafriedhof, co wskazuje na moment jego założenia. Nekropolia została bowiem utworzona w czasie epidemii cholery w 1831 roku. W pierwszej połowie lat 20. XX wieku cmentarz został zlikwidowany.

LOKALIZACJA

Nekropolia położona pośrodku obszaru ograniczonego od zachodu i północy terenem powstałej w 1877 roku gazowni przy Trebnitzer Strasse (ulica Trzebnicka), a od południa linią kolejową prowadzącą w kierunku Trzebnicy. Od wschodu sąsiadowała z zabudowaniami Oderthor Eisenbahn-Hauptwerkstatt (warsztatem kolejowym).

HISTORIA NEKROPOLII

Nekropolia została utworzona w czasie epidemii cholery w 1831 roku. W latach 40. XIX wieku pole grzebalne niezupełnie legalnie użytkowała parafia Jedenastu Tysięcy Dziewic. O fakcie tym powiadomiła w 1846 roku wrocławski magistrat rada kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła, składając jednocześnie wniosek o przyznanie jej dawnego Cholerafriedhof. Parafia ta nie uzyskała jednak zgody władz miejskich na zorganizowanie w tym miejscu cmentarza.

W 1859 roku starania o przejęcie nekropolii czyniła dyrekcja szpitala Wszystkich Świętych. Rozmowy z władzami miasta przyniosły pozytywne rezultaty i wkrótce pole grzebalne stało się własnością szpitala, który użytkował je do 1886 roku. W pierwszej połowie lat 20. XX wieku cmentarz został zlikwidowany. Na jego terenie urządzono ogródki działkowe, zwane Schrebergärten – od nazwiska propagatora idei tego rodzaju rekreacji, zalecanej mieszkańcom wielkich miast.


Tekst: dr Marek Burak
Opracowanie: Kamilla Jasińska