Cmentarz w Gajowicach, a więc Gabitzer Friedhof, założono na mocy decyzji z 1815 roku. Znajdowały się tu grobowce wielu znamienitych wrocławskich rodów. Nekropolia została przeznaczona do likwidacji w 1958 roku.
LOKALIZACJA
Nekropolia położona między Hardenbergstrasse (ulica Bernarda Pretficza), Gabitzstrasse (ulica Gajowicka), Morgensternstrasse (ulica Wróbla) i Menzelstrasse (ulica Sztabowa).
HISTORIA NEKROPOLII
W 1815 roku zapadła decyzja o utworzeniu pola grzebalnego dla – objętej jurysdykcją parafii św. Marii Magdaleny – ludności wyznania luterańskiego zamieszkującej okolice podwrocławskiego osiedla Gajowice (Gabitz). W tym samym roku powstał otoczony murem cmentarz w kształcie trapezu. Nekropolia została poświęcona 7 maja 1815 roku przez Johanna Hermesa, pastora z kościoła pw. św. Marii Magdaleny. W drugiej połowie XIX wieku na terenie cmentarza zbudowano neogotycką kaplicę cmentarną.
Z opisu zamieszczonego w 1905 roku w „Breslauer Zeitung” wynika, że około dwuhektarowa gajowicka nekropolia była wypełniona grobami ozdobionymi ciekawymi kompozycjami roślinnymi. Przy murze wschodnim znajdowały się kubaturowe grobowce rodzinne. Do ważniejszych zaliczono grobowce rodzin: Schleierfercher, Timmler i Friebe (rodziny wrocławskich piwowarów) oraz baronów von Beaufort.
W 1937 roku został przygotowany przez Urząd Planowania Miasta (Stadtplanungsamt) projekt zmiany przeznaczenia terenu cmentarnego. Zaplanowano tutaj park dla mieszkańców zurbanizowanej już okolicy. Na projekcie uwidoczniono historyczny układ komunikacyjny cmentarza, oparty na przebiegu przecinających się pod kątem prostym ścieżek, zagęszczonych w części centralnej założenia. Alejki biegnące wzdłuż granic terenu nekropolii obsadzono drzewami. Projektu nie zrealizowano, a teren cmentarny został przeznaczony do likwidacji w 1958 roku.
Tekst: dr Marek Burak
Opracowanie: Kamilla Jasińska