Ponad tysiąc lat historii Wrocławia to czas, w którym istniało pięć cmentarzy gminy żydowskiej. Do czasów współczesnych zachowały się dwa. Jeden pełni dziś funkcje muzealne, drugi nadal jest użytkowany przez wrocławską gminę mozaistyczną.
Cmentarze wrocławskich Żydów w chwili ich zakładania były lokalizowane poza murami miejskimi lub – w wypadku XIX-wiecznych nekropolii – na terenach należących do podwrocławskich osiedli. Historia tych nekropolii jest odzwierciedleniem skomplikowanych dziejów wrocławskiej gminy żydowskiej.
Więcej o historii cmentarzy wrocławskiej gminy żydowskiej TUTAJ.
Obecnie funkcjonują dwa cmentarze żydowskie, a każdy z nich pełni odmienną funkcję.
STARY CMENTARZ ŻYDOWSKI – MUZEUM SZTUKI CMENTARNEJ
Dawny Jüdischer Friedhof an der Lohestrasse, czyli cmentarz żydowski przy obecnej ulicy Ślężnej – zwany powszechnie Starym Cmentarzem Żydowskim (w odróżnieniu od tzw. Nowego Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Lotniczej) – to nekropolia z pochówkami z lat 1856–1942. W 1988 roku, po wykonaniu niezbędnych prac zabezpieczających i odrestaurowaniu wybranych dzieł architektury nagrobnej, cmentarz – jako jedyny posiadający XIX-wieczną metrykę spośród zachowanych i nieprzekształconych w nowe pole grzebalne – został udostępniony do zwiedzania. Obecnie jest to Muzeum Sztuki Cmentarnej będące oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Na terenie nekropolii zachowało się około 12 tysięcy nagrobków, zaś przy bramie głównej prezentowane są relikty najstarszego z wrocławskim cmentarzy żydowskim, obecnie nieistniejącego.
Zob. WIĘCEJ
Cmentarz można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Uwaga! Muzeum Sztuki Cmentarnej nie jest przystosowane do zwiedzanie przez osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dla dzieci i młodzieży organizowane są lekcje i warsztaty. Szczegóły na stronie Muzeum Sztuki Cmentarnej.
ADRES I KONTAKT
Muzeum Sztuki Cmentarnej
Stary Cmentarz Żydowski
ul. Ślężna 37/39
50-301 Wrocław
tel. +48 71 791 59 04
e-mail: cmentarz@mmw.pl
muzeum.miejskie.wroclaw.pl/museum/sztuki-cmentarnej/
GODZINY OTWARCIA
kwiecień–październik, czynne codziennie w godz. 9.00–18.00
listopad–marzec, czynne codziennie – 9.00–16.00