Nowy cmentarz gminy Gądów Mały (Neuer Friedhof der Gemeinde Klein Gandau) otwarto niedługo po 1905 roku jako nekropolię dla mieszkańców wsi Gądów Mały. Cmentarz został przeznaczony do likwidacji w 1958 roku.
LOKALIZACJA
Nekropolia położona u zbiegu Schmiedefeldstrasse (ulica Hermanowska) i Gandauer Strasse (północny fragment ulicy Chociebuskiej), w pobliżu → Nowego cmentarza gminy Kuźniki.
HISTORIA NEKROPOLII
Cmentarz otwarto niedługo po 1905 roku jako miejsce grzebalne dla mieszkańców wsi Gądów Mały. Uroczystość poświęcenia nekropolii zbiegła się przypuszczalnie z udostępnieniem, usytuowanej w zachodniej części cmentarza, niewielkiej neogotyckiej kaplicy, której projekt – autorstwa Carla Langera – zatwierdzono w kwietniu 1905 roku. Budowlę wzniesiono z cegły klinkierowej i przykryto dwuspadowym dachem z sygnaturką. Wejście do wnętrza kaplicy wiodło przez portal ujęty masywną ceglaną opaską, nad którą umieszczono krzyż, pod nim zaś napis: „Seelig sind die Toten”.
Nekropolia miała kształt wydłużonego czworokąta zbliżonego do trapezu. Przy dłuższych bokach ciągnęły się szpalery drzew, a równolegle do nich, w środku założenia, biegła wąska aleja prowadząca w kierunku zachodnim – od wejścia przy Gandauer Strasse (ulica Chociebuska) do kaplicy cmentarnej.
W 1928 roku, po przyłączeniu Gądowa Małego do Wrocławia, zaprojektowano na terenie nekropolii zieleń. Począwszy od bramy, po obu stronach ścieżek i na obrzeżach cmentarza nasadzono szpalery zieleni (drzewa liściaste poprzetykane krzewami oraz trawniki). W 1928 roku położone w pobliżu kaplicy trzy pola cmentarne (stanowiące około 50% ogólnej powierzchni) były wypełnione. Ostatni pogrzeb odbył się w 1945 roku. Nekropolia została przeznaczona do likwidacji w 1958 roku.
Tekst: dr Marek Burak
Opracowanie: Kamilla Jasińska