Nowy cmentarz gminy Kuźniki

Nowy cmentarz gminy Kuźniki, czyli Neuer Friedhof der Gemeinde Schmiedefeld, założono w początkowych latach XX wieku. Nekropolię przeznaczono do likwidacji w 1963 roku.

LOKALIZACJA

Nekropolia położona na granicy obecnych dzielnic Gądów Mały i Kuźniki, w pobliżu linii kolejowej Wrocław–Głogów. Cmentarz zajmował teren ograniczony od południa środkowym biegiem Schmiedefeldstrasse (ulica Hermanowska). Od wschodu pole cmentarne sąsiadowało z → Nowym cmentarzem gminy Gądów Mały.

HISTORIA NEKROPOLII

Cmentarz gminny służył mieszkańcom wsi Kuźniki, niedużej osady pozostającej od średniowiecza w rękach prywatnych. W końcu XIX wieku osada przekształciła się w osiedle przemysłowe, a w 1928 roku znalazła się w granicach Wrocławia. Nekropolię założono na początku XX wieku. Zajmowała ona teren w kształcie kwadratu ze ściętym północno-wschodnim narożnikiem. Brama główna była usytuowana przy Schmiedefeldstrasse (ulica Hermanowska). Stąd też biegła w kierunku północnym, do kaplicy, obsadzona drzewami aleja główna. Z czasem wykształciły się boczne ścieżki, dzieląc powierzchnię cmentarza na sześć nierównych pól. Cmentarz przeznaczono do likwidacji w 1963 roku.

Około 1924 roku na terenie nekropolii wzniesiono – według projektu G. Schroedera – cmentarną kaplicę w stylu nawiązującym do modernizmu. Był to budynek jednokondygnacyjny z nadbudówką w formie wieżyczki nad partią frontową i symetryczną fasadą z umieszczonym centralnie dwuskrzydłowym wejściem. Główna, środkowa część budynku, obniżona część tylna oraz wieżyczka zostały przykryte płaskim zadaszeniem. Wieżyczkę zwieńczono krzyżem. Budowlę wzniesiono na planie prostokąta, z wyraźnie dominującym pomieszczeniem głównym. W tylnej części budynku zrealizowano zaplecze złożone z trzech małych izb.


Tekst: dr Marek Burak
Opracowanie: Kamilla Jasińska